Hledal jsem obor, který spojuje chemii s uměním

Šimon Píro je studentem prvního ročníku bakalářského programu Chemie a technologie materiálů pro konzervování – restaurování. Má rád umění a zároveň studoval na střední škole aplikovanou chemii, vybíral si tak obor, který spojuje obojí.

15. 4. 2024

Věnoval ses chemii už dříve?

Chemie mě bavila už na základní škole, a právě proto jsem se rozhodl jít na střední školu v Ústí nad Labem, kde jsem studoval aplikovanou chemii. Studium bylo zaměřeno především na analytickou chemii a technologii, jezdili jsme na různé exkurze a měli jsme také povinné praxe. Já jsem byl na stáži na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a tam jsem už tak trochu poznal, jak to na univerzitě chodí. A tak nějak přirozeně jsem si potom vybíral z různých přírodovědeckých fakult v Česku.

Proč sis vybral studovat zrovna studijní program Chemie a technologie pro konzervování a restaurování?

Mám rád umění – věnoval jsem se i divadlu a hraju na klavír, tak jsem si říkal, že bych vlastně úplně nechtěl od umění odbíhat, ale zároveň jsem nechtěl zahodit čtyři roky studia chemie, a narazil jsem na tento obor, který právě chemii s uměním spojuje. Myslím, že studovat jen chemii nebo biochemii by mě asi nudilo, to spojení chemie s uměním je mnohem rozmanitější.

Jaký předmět Tě nejvíce zaujal?

Nejvíce mě zatím bavil předmět Teorie prostředí a preventivní konzervace s dr. Vyskočilovou, přišel mi velmi zajímavý a paní dr. Vyskočilová je opravdu osobnost, vše říká velice upřímně. Fascinuje mě, jak malý zásah do prostředí, ve kterém se daný umělecký předmět nachází, dokáže udělat obrovskou změnu – a to jak negativní, tak pozitivní. Stačí tedy umět upravit vnější podmínky prostředí a umělecký předmět tak zachovat pro pozdější generace.

V prvním semestru je i předmět Základy kreslení, umíš kreslit😊?

Kreslení jsem úplně neovládal, ale co jsem potřeboval, jsem se naučil, nebylo to těžké. Navíc tento obor je zaměřen spíše technologicky, spíše budeme jako konzervátoři navrhovat postupy. A pokud potřebujeme vyloženě něco odborně nakreslit nebo namalovat, obracíme se přímo na odborníky, kteří to opravdu umí.

A co vyučující?

Jsem moc spokojený, a to jak s vyučujícími na ústavu, tak externisty z muzeí a dalších institucí, s kterými máme specializované předměty. Všichni mají velmi široké znalosti a snaží se je předávat dál. Jsou přístupní, když něco nevíme nebo potřebujeme s něčím pomoci, vždy se dá za nimi zajít a poradí. Nepůsobí na mě tak, že já tady učím a vy nevíte nic, jak třeba občas slýchávám od kamarádů z jiných oborů nebo jiných univerzit.

Jak se Ti líbí prostředí, kde studuješ?

Kampus je velmi rozlehlý, má spoustu prostor a je moderní. Mám srovnání i s jinými fakultami – pedagogickou nebo filozofickou, kde máme také výuku, ty zase mají krásné historické budovy. Obojí má své kouzlo.

A Brno?

Brno je super. Byl jsem v Brně párkrát na výletě, než jsem tady začal studovat, takže když jsem se rozhodoval studovat na Masarykově univerzitě, tak jsem věděl, co od Brna očekávat. A zatím nejsem zklamaný. Přijde mi super, že tady všechno funguje, je to sice velké město, ale všechno je rychle dostupné, funguje tady skvěle třeba MHD, to říkají asi všichni, že v tomto Brno vyniká 😊. Přijde mi skvělé, že to tady v ulicích žije, jde to poznat hlavně teď, jak začalo oteplovat.

Co děláš ve volném čase?

Moc rád chodím pěšky a prohlížím si Brno, vystoupím třeba na hlavním nádraží a jdu pěšky až do Králova pole různými ulicemi. A také chodím do kaváren, to mám moc rád. Je jich tady opravdu hodně, jsou malé a velmi útulné a mají i skvělou kávu. Pracuji jako barista a moc mě baví se v této oblasti vzdělávat.

Co bys vzkázal studentům, kteří se právě rozhodují jako vysokou školu zvolit?

Ať určitě zkusí Brno. Velmi často se studenti, co nejsou z Moravy, bojí, že je to daleko, ale já to nevidím jako překážku. A ať určitě zkusí Masarykovu univerzitu, má jim co nabídnout. Nabídka fakult a dobrých oborů je opravdu velmi široká. Zároveň je tady spousta kvalitních pedagogů.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info