Úspěch v soutěži o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytické chemie “O cenu Karla Štulíka 2023”

Naše studentka Bc. Lívia Rigasová získala druhé místo na 26. ročníku soutěže o nejlepší práci v oboru analytické chemie pro studenty bakalářského a magisterského studia “O cenu Karla Štulíka 2023” za svou práci s názvem Nástroje pro rozpoznávání biomolekul, kterou zpracovala pod vedením doc. Tomáše Vaculoviče. Přečtěte si, s jakou svou vědeckou prací před porotou uspěla.

12. 2. 2023 Naše úspěchy a ocenění

“Práca, ktorá získala druhé miesto bola na tému Nástroje pre rozpoznávanie biomolekul. Konkrétne sa zaoberala imunochemickým značením protilátok kovovými nanočasticami a využitím prvkovo zobrazovacej metódy LA ICP-MS pre zobrazovanie modelových antigénov IgG a IgY.  Spojenie využíva výhody nanočastíc a selektívne vlastnosti protilátok rozpoznávať antigén. Metóda LA ICP-MS má potenciál byť do budúcna využitá nie len pri analýze modelových antigénov ale aj proteínový výťažkov z reálnych vzoriek. Jednou z možných aplikácií je analýza markerov chorôb v tkanivových rezoch pre zlepšenie diagnostiky chorôb.”