Absolvent Pavel Müller - vědec ve francouzském CNRS

Pavel Müller vystudoval obor Organická chemie na PřF MU pod vedením prof. Klána, doktorské studium pak absolvoval ve švýcarské Basileji. Nyní působí ve francouzském Centre National de la Recherche Scientifique, kde se věnuje výzkumu reakčních mechanismů přírodních nebo bio-inspirovaných fotoaktivních proteinů.

5. 4. 2023 Absolvent

Bez popisku

Proč se Pavel rozhodl studovat chemii a jak vzpomíná na studium u nás?

Přírodní vědy mne zajímaly už od dětství, ale pro chemii mě nadchla moje učitelka na střední škole, paní doktorka Olga Kočová. Na MU jsem se dostal bez přijímaček – na základě prospěchu a pohovoru s tehdy ještě docentem, dnes profesorem Příhodou, na jehož přednášky a cvičení z obecné chemie dodnes (rád! :-)) vzpomínám. Jelikož mě ale nejvíce bavila organická chemie a fascinovala mě interakce organických molekul se světlem, začal jsem už v prvním ročníku pracovat ve fotochemické laboratoři profesora Petra Klána. Dodnes oceňuji, že jsem tak už během magisterského studia mohl získat čtyřletou praxi v laboratoři, seznámil jsem se s různými analytickými metodami a napsal své první tři vědecké články. Skvělé bylo i to, že nás prof. Klán vysílal na stáže do zahraničí, přestože to v tehdejší době ještě nebylo zcela obvyklé – strávil jsem tak 3 měsíce ve Francii a 2 měsíce v USA, což byla skvělá životní zkušenost. Když jsem pak v roce 2004 odcházel na doktorát do švýcarské Basileje, věděl jsem, že se na život v cizí zemi dokážu rychle adaptovat.

Současné působiště a témata výzkumu

V současnosti zastávám pozici vědce CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique / Národní Výzkumné Centrum) ve Francii v jednom z institutů spadajících pod Univerzitu Paris-Saclay. Věnuji se výzkumu reakčních mechanismů přírodních nebo bio-inspirovaných fotoaktivních proteinů (fotoreceptorů, fotoenzymů a fluorescenčních proteinů) pomocí časově rozlišených spektroskopií. Z mých projektů bych zmínil například objasnění reakčního mechanismu nedávno objeveného fotoeznymu, který s využitím energie slunečního světla dekarboxyluje mastné kyseliny a konvertuje je tak na uhlovodíky, které mají obrovský potenciál využití nejen jako nefosilní (uhlíkově neutrální) paliva ale také například v kosmetickém průmyslu (publikace v Science 2017, 2021 a v Science Advances 2023).1-3


1 Samire, P. P. et al. Autocatalytic effect boosts the production of medium-chain hydrocarbons by fatty acid photodecarboxylase. Science Advances 9, eadg3881, doi:doi:10.1126/sciadv.adg3881 (2023).

2 Sorigué, D. et al. Mechanism and dynamics of fatty acid photodecarboxylase. Science 372, eabd5687, doi:10.1126/science.abd5687 (2021).

3 Sorigué, D. et al. An algal photoenzyme converts fatty acids to hydrocarbons. Science 357, 903-907, doi:10.1126/science.aan6349 (2017).


 

Autor: Karel Steiner
Autor: Karel Steiner
Autor: Karel Steiner

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info