Cena prorektorky za excelentní studium 2022

Dr. Josef Kučera je absolventem doktorského studijního programu Chemie. Nyní působí jako postdoc ve výzkumné skupině prof. Lenky Hernychové z Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde se zabývá proteomikou. Spolu se svým školitelem, doc. Petrem Táborským z našeho Ústavu chemie, byl oceněn Cenou prorektorky za excelentní studium, za velmi kvalitní výsledky výzkumu v disertační práci.

5. 12. 2022 Naše úspěchy a ocenění Absolvent

Bez popisku

Co Tě vedlo a motivovalo ke studiu chemie? A proč sis vybral téma luminiscence?

Už na střední škole jsem měl k přírodním vědám hodně blízko. Bavila mě hlavně chemie a matematika, takže když jsem zvažoval zaměření budoucího studia, rozhodoval jsem se mezi těmito předměty. A vyhrála analytická chemie. K luminiscenci jsem se dostal v podstatě náhodou, na přednášce doc. Táborského v rámci předmětu Molekulová spektrometrie. Společně se svou spolužačkou Petrou Tesařovou nás uchvátily jednotlivé barvičky a veškeré to světélkování nejen ve zkumavce, ale i v přírodě. Proto jsme se rozhodli zeptat, jestli není volné místo právě u doc. Táborského v rámci bakalářské práce. Naštěstí bylo, a tak nám tento vedoucí zůstal až do konce doktorského studia.

Bylo náročné dokončit doktorské studium během čtyř let?

Vzhledem k tomu, že jsem tématem svého doktorského studia navazoval a rozšiřoval svoji předchozí práci v dané problematice, odpadnul proces zaškolování se na využívaných přístrojích, který často zabere velké množství času. Také se nám společně se školitelem a dalšími kolegy podařilo vydat již v prvním roce mého doktorského studia dvě stěžejní publikace, u jedné jsem figuroval jako první autor. V neposlední řadě jsem se s lidmi ve skupině znal z předchozího studia, takže i prostředí pro mne bylo blízké a přátelské.

Zapojil ses na Ústavu chemie i do jiných aktivit kromě výzkumu?

Ano, během svého studia jsem se aktivně účastnil popularizačních akcí jako je Noc vědců nebo třeba Dny chemie. Dále jsem se působil jako pomocník a později i jako cvičící ve výuce základních laboratorních cvičení. Také jsem byl několikrát konzultantem nebo oponentem bakalářských a magisterských diplomových prací.

Momentálně pracuješ jako postdoc ve výzkumné skupině prof. Lenky Hernychové při Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Čemu konkrétně se věnuješ?

Zabýváme se proteomikou, což je studium proteinů a jejich vlastností, především struktury a funkce. A k tomu využíváme hmotnostní spektrometrii spojenou s kapalinovou chromatografií. Mým hlavním zaměřením je studium interakcí proteinů s ligandy (druhý protein, léčivá látka apod.) a jejich struktura pomocí vodík-deuteriové výměny spojené s analýzou pomocí kapalinové chromatografie s hmotnostní spektrometrií. Tato technika nám pomáhá odhalit vazná místa na proteinu (kam se např. váže jiný protein nebo léčivo). Také nám může poskytnout obraz o tom, jak je protein uspořádaný, anebo můžeme sledovat, jak některé mutace ovlivňují strukturu proteinu.

Jak Tě studium na naší fakultě připravilo ve vztahu k uplatnění se na trhu práce?

Myslím si, že studium mě připravilo na budoucí pracovní kariéru velmi dobře. Díky univerzitě jsem získal spoustu zkušeností, obzvláště ve vědecké činnosti, ve které nyní pokračuji. Myslím si, že mi pomohlo také jméno a renomé Masarykovy univerzity.

Na jaké momenty ze studia rád vzpomínáš?

Pamatuji si své prvotní nadšení ze všech těch světýlek a barviček, které luminiscence nabízí. Super bylo focení vybraných luminoforů na jednu z našich publikací. Rád jsem také chodil do laboratoře a zkoušel různé demonstrační pokusy, které by se daly následně předvést na popularizačních akcích nebo alespoň kolegům. Velice rád také vzpomínám na společné chvíle a zážitky s kolegy z oboru analytické chemie.

Děkuji za rozhovor.

Pavla Foltynová

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info