Mít možnost ponořit se do své vášně pro chemii v tomto prostředí je velmi naplňující a inspirující

Teodora Miletić je naší bakalářskou studentkou studijního programu Chemie. Pochází ze Srbska a její příběh s Českou republikou začal již na střední škole, kde díky své vášni pro jazyky navštěvovala kurzy češtiny. Po návštěvě Brna měla už jasno, že chce studovat právě na Masarykově univerzitě. Teodora se aktivně zapojila do výzkumu v Laboratoři atomové spektrochemie, kde analyzuje rostliny ošetřené nanočásticemi zlata. Tyto rostliny mají po ošetření zvýšenou schopnost vychytávat těžké kovy z půdy a pomáhají tak čistit kontaminovanou půdu.

10. 6. 2024 Aktualita

Proč jsi se rozhodla studovat v České republice?

Můj příběh s Českou republikou začíná již na střední škole v Srbsku, když jsem se doslechla, že po vyučování můžeme navštěvovat kurz češtiny. Vždy mě zajímaly jazyky, a proto jsem se rozhodla naučit ještě jeden. Po střední škole jsem přijela do Brna a zapsala se do dvousemestrálního kurzu českého jazyka na Kabinetu pro cizince na Masarykově univerzitě. Moc se mi tu líbilo a věděla jsem, že chci studovat v Brně.

Proč sis vybrala studovat zrovna Chemii na Ústavu chemie PřF MU?

Odjakživa jsem věděla, že chci studovat v zahraničí a že chci dělat vědu. Od té doby, co jsem slyšela, že po střední škole můžeme jet do Brna studovat, věděla jsem, že chci studovat na Masarykově univerzitě. Přestože je výběr velký a je možnost vybrat si z mnoha oborů, nejvíc se mi líbila Chemie na Ústavu chemie PřF MU. Tento obor nabízí mnoho zajímavých předmětů a spoustu praktické práce. Líbí se mi, že je zde věnovaná stejná pozornost teoretickým i praktickým znalostem, které jsou pro každého chemika velmi důležité.

Zapojila ses již do praktického výzkumu?

Ano, již v druhém ročníku jsem se zapojila do výzkumné skupiny Laboratoře atomové spektrochemie, kde se věnuji práci s LA-ICP-MS a mapování. V současné době se zabývám analýzou rostlin, které byly ošetřeny nanočásticemi zlata. Takto ošetřené rostliny mají zvýšenou schopnost vychytávat těžké kovy z půdy a tak čistit kontaminovanou půdu.

Jak se ti líbí prostředí, kde studuješ?

Na Kampuse je vždy dobrá atmosféra. Nejvíc se mi líbí, že všechny místnosti v budově jsou plné denního světla, knihovna je výborná na studium nebo odpočinek v přestávkách a pokud je pěkné počasí, můžete si dat kávu na lavičkách mezi pavilony. Laboratoře jsou velmi dobře vybavené, profesoři vám vždy rádi pomohou a vždy máte pocit, že sem patříte. Mít možnost ponořit se do své vášně pro chemii v takovém prostředí je velmi naplňující a inspirující.

Jaký předmět na tebe nejvíc zapůsobil a proč?

Nejvíc na mě samozřejmě zapůsobila Analytická chemie a Instrumentální laboratorní cvičení z analytické chemie. Myslím, že to byl ten okamžik, kdy jsem si uvědomila, co to vlastně chemie je, kde všude je použitelná a jak moc je praktická. Profesoři mají také důležitý vliv na to, zda se vám určitý předmět bude líbit. Když vidíte, že někdo má rád předmět, který vyučuje, umí svou vášeň pro daný předmět předávat dál a je k tomu všemu kvalitním pedagogem, víte, že jste ve správném prostředí.

Jaké máš plány do budoucna?

Plánuji pokračovat v magisterském studiu se specializací na Analytickou chemii. Chci se stále intenzivněji věnovat výzkumu, který mě hodně baví.

Co bys vzkázala studentům, kteří se právě rozhodují, jakou vysokou školu zvolit?

Vždy bych každému doporučila, aby si vybral něco, co se mu líbí a co ho baví. Věřím, že lidi pohání láska. Pokud děláte něco z lásky, výsledek vždy musí být dobrý. Výběr studijního oboru by neměl být založen jen na budoucích výdělcích nebo společenském tlaku, ale především na tom, co vás naplňuje a co vás činí šťastnými. Vždy tedy naslouchejte svému srdci a nebojte se jít za svými sny, protože právě tam se často skrývá váš největší potenciál a štěstí. Na inspiraci a motivaci bych chtěla zmínit svůj oblíbený citát Marie Curie: "Nothing in life is to be feared, it is only to be understood. Now is the time to understand more, so that we may fear less."

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info