Prof. František Švec obdržel bronzovou medaili MU

V rámci cyklu přednášek Chemické společnosti, konaných na Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU, vystoupil 30. listopadu 2023 prof. František Švec z Farmaceutické fakulty Karlovy univerzity s přednáškou s názvem Monolithic format of porous materials: A polymer chemist's view. U této příležitosti převzal bronzovou medaili MU, kterou mu předal ředitel Ústavu chemie doc. Petr Táborský.

1. 12. 2023 Aktualita

Profesor František Švec je významným odborníkem a průkopníkem v oblasti separačních věd. V 90. letech minulého století vyvinul monolitické stacionární fáze připravené z organických polymerů, čímž založil zcela nový směr v separačních vědách. V průběhu více než třiceti let se polymerní monolity staly nedílnou součástí rodiny stacionárních fází a stále nacházejí nová a nová uplatnění v různých fázích analytického procesu, od přípravy vzorku, až po vlastní separaci. Výsledky vědecké práce prof. Švece dokazují, že patří mezi hrstku nejvýznamnějších chemiků současnosti, a to nejen těch analytických. V letošním roce byl oceněn Cenou Neuron 2023 za celoživotní přínos vědě.

Na jeho přednášku s názvem Monolithic format of porous materials: A polymer chemist's view se můžete podívat zde.

František Švec

František Švec vystudoval VŠCHT v Praze, kde do roku 1976 působil jako odborný asistent. V letech 1976–1992 působil na Ústavu makromolekulární chemie AV ČR v Praze. V roce 1992 přesídlil do Spojených států, kde nejprve působil na Cornell University, Ithaca, New York (1992–1996), a posléze na University of California, Berkeley, Kalifornie (1997–2014). Od roku 2005 byl vedoucím oddělení Organické a makromolekulární syntézy v E. O. Lawrence Berkeley National Laboratory, Molecular Foundry, Berkeley, Kalifornie. Působil také na Pekingské chemickotechnologické univerzitě (2013–2017) a od roku 2017 působí na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. František Švec je také dlouholetým hlavním editorem v časopisech Journal of Separation Science a Separation Science Plus vycházejících pod hlavičkou nakladatelství Willey.

Prof. František Švec je autorem více než 600 publikací, včetně 100 kapitol v odborných knihách, souhrnných článků a tří knih. Vysoký ohlas vědecké práce prof. Františka Švece potvrzuje více než 27 000 citací (24 000 bez autocitací) a Hirshův index dosahující hodnoty 94. Prof. František Švec je také držitelem 79 patentů.

Za svoji práci v oblasti separačních věd obdržel několik významných ocenění, například Golay Award and Medal in Chromatography (2005), American Chemical Society Award in Chromatography (2008), Gold A.J.P. Martin Medal of the UK Chromatographic Society (2013), Nernst-Tswett Award of the European Separation Science Society (2014). Byl také oceněn univerzitami v Olomouci (2014), Pardubicích (2017), VŠCHT (2018) a Cenou Jaroslava Janáka (AV ČR, Brno).